Hírek,  Műszaki

Butch és Suni 9 hónapnyi űrbéli kaland után hazaindulnak

Kilenc hónapnyi epikus űrutazás után végre hazafelé tart a NASA két űrhajósa, Butch Wilmore és Suni Williams. Az International Space Station (ISS) fedélzetén töltött idejük eredetileg mindössze nyolc napra volt tervezve, azonban a jármű, amellyel érkeztek, technikai problémák miatt kénytelen volt megnyújtani a küldetésüket. Most a SpaceX kapszulájában utaznak vissza a Földre, Nick Hague, egy másik NASA űrhajós és Aleksandr Gorbunov, egy orosz űrhajós társaságában. A négyfős csapat kedden, 05:05 GMT-kor (01:05 EDT) leválasztotta magát az ISS-ről, és várhatóan a nap folyamán, 21:57 GMT-kor (17:57 EDT) landolnak Florida partjainál. Fontos megjegyezni, hogy a leszállás időpontja változhat, amennyiben az időjárási körülmények nem teszik lehetővé a biztonságos landolást.

Ez a küldetés világszerte figyelmet keltett, és a hazautazás végső szakasza nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula gyors és lángoló visszatérést tesz lehetővé a Föld légkörébe, ahol a hőmérséklet akár 1600 Celsius-fokig is emelkedhet. Amint a kapszula lassulni kezd, az űrhajósok jelentős g-erőket fognak tapasztalni, amelyek körülbelül négyszerese a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve, hogy a jármű óvatosan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa elmondta, hogy az izgalmas utazás megéri. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. Az első dolog, ami megcsap, a friss levegő” – nyilatkozta a BBC Newsnak.

Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing aerokozmikus cég fejlesztett ki. A kapszula azonban számos technikai problémával küzdött az űrállomásra vezető úton, és végül túl kockázatosnak ítélték, hogy az űrhajósokat hazavigyék. A Starliner végül szeptember elején biztonságosan visszatért a Földre, üresen, ami azt jelentette, hogy Butch-nak és Suninak új szállításra van szüksége a hazautazáshoz. A NASA végül a következő ütemezett repülésre döntött: egy SpaceX kapszula, amely szeptember végén érkezett az ISS-re, két űrhajóssal a fedélzetén, így két szabad hely maradt Butch és Suni számára. Az egyetlen hátrány az volt, hogy ez a küldetés hat hónapra volt tervezve, ami tovább nyújtotta az űrhajósok tartózkodását.

A cserecsapat érkezése vasárnap volt a végső lépés Butch és Suni hazautazásához. Rövid átadás után a küldetésük véget ért. A NASA párosa élvezte a hosszabbra nyúlt űrutazást, számos kísérletet végeztek az űrállomáson, és űrsétákat is hajtottak végre, Suni pedig megdöntötte a rekordot, mint a nő, aki a legtöbb időt töltötte az űrállomás külső részén. Annak ellenére, hogy az űrhajósokat „megszorítva” írták le, sosem voltak valóban veszélyben. Küldetésük alatt mindig voltak olyan űrhajók, amelyek csatlakoztak az űrállomáshoz, hogy hazavigyék őket és a fedélzeten lévő többi embert vészhelyzet esetén.

Butch Wilmore a távozás előtti hetekben elmondta, hogy nem zavarta őket a küldetés meghosszabbítása. „Azt terveztük, hogy hosszú időt töltünk itt, még ha rövid tartózkodást is tervezünk. Ez az űrrepülés lényege” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, mert valószínűleg ez lesz az utolsó küldetése. „Az a tény, hogy itt élünk egy ilyen egyedülálló helyen, csodálatos perspektívát ad” – mondta. „Nem szeretném elveszíteni ezt az inspirációt, amikor elmegyek, szóval valahogy meg kell őriznem.”

A küldetés még nagyobb figyelmet kapott, amikor Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt állította, hogy az űrhajósokat politikai okokból hagyták az űrben, és a cége hamarabb is hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban elmondták, hogy döntéseik az űrhajózási ütemezésen és az űrállomás szükségletein alapultak. Garrett Reisman, a NASA korábbi űrhajósa és a SpaceX űrműveleti igazgatója szerint jó okok voltak arra, hogy a NASA ne döntöttön egy külön mentőmisszióról. „Ez nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli tartózkodását – néhány hónapot lehetett volna csak faragni, tehát a haszon nem volt túl nagy” – nyilatkozta a BBC-nek. „És a költség is magas volt – ezek a legénységi küldetések több százmillió dollárba kerülnek… Azt hiszem, Butch és Suni az elsők lettek volna, akik azt mondták volna, hogy ‘nem, ez nem éri meg’.”

Miután az űrhajósok hazaérkeznek, a texasi Houstonban található Johnson Űrközpontba szállítják őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrutazások hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget veszítenek és izomgyengeséget szenvednek el. A vérkeringés is érintett, és a folyadékeltolódások a látásra is hatással lehetnek. Hosszú időbe telhet, amíg a test visszatér a normális állapotba, ezért a páros átfogó edzésprogramot kap, miközben újra alkalmazkodik a gravitációhoz. Azonban Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy találkozzanak családjukkal, barátaikkal és háziállataikkal. Garrett Reisman kapcsolatban állt barátjával, Sunival, míg ő az űrben tartózkodott. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról beszélt, mennyire hiányzik neki, hogy a házában, Maine-ben üljön a teraszon a kutyákkal, és szagolja a friss levegőt, érezze a napot az arcán” – mesélte a BBC-nek. „Azok az alapvető dolgok az életben, amiket itt a Földön megélünk, hiányoznak.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cg4k0d55q24o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük