
Kitoloncolt bűnözők második esélyt kapnak egy call centerben
Alberto Salagan januárban deportálták az Egyesült Államokból, és ez volt az első alkalom, hogy Mexikó földjére lépett, mióta csecsemő volt. Acapulcóban született, de szülei hat hónapos korában az Egyesült Államokba vitték, ahol Kaliforniában nőtt fel. Az ottani életstílus, különösen a bandák világának csillogása, vonzóvá vált számára, ám végül a bűnözés életét választotta. San Diegóban letartóztatták bandatevékenységek miatt, és éppen Donald Trump hivatalba lépésekor visszatért Mexikóba, ahol teljesen egyedül és hajléktalanul találta magát. Alberto elmondta, hogy ez egy sokkoló élmény volt számára, és még mindig sokkos állapotban van. „Amikor megérkeztem Mexikóba, igazán elveszettnek éreztem magam. Nincs családom, nincs ételem, nincs ruhám, semmim.” A nyelvtudása segítette őt az újrakezdésben, mivel szinte elfelejtette, hogyan kell spanyolul beszélni és olvasni. „Jó, hogy nem veszítettem el teljesen, mert ez segített abban, hogy kétnyelvű legyek” – mondta, amikor a telefonos munkája közben beszélgettünk.
Alberto egy deportáltakat támogató szervezeten keresztül értesült arról, hogy az EZ Call Center nevű helyi cég angolul beszélő munkatársakat keres. Bár a telefonos értékesítői munka nem túl jól fizetett, a jutalékok révén stabil jövedelemhez jutott, ami segített neki talpra állni. „Tennem kellett valamit, hogy visszatérjek a helyes útra. Köszönhetően a call centernek, most már sikerült” – mesélte egy telefonbeszélgetés közötti szünetben. Az EZ Call Center munkatársai között szinte mindenki deportált, beleértve a cég tulajdonosát, Daniel Ruizt is, aki szintén Mexikóban született, de fiatalon az Egyesült Államokban nőtt fel, mielőtt alacsony szintű drogügy miatt deportálták. Daniel megérti alkalmazottai kezdeti zűrzavarát Mexikóban. „Mindannyian kultúrsokkot élünk át” – mondta, miközben a telefonhívások zümmögése hallatszott a háttérben. „Mindannyian ott éltünk, ott jártunk iskolába, ott nevelkedtünk, és családunk is ott van. Itt vagyunk, de ott is.”
A munkatársak hosszú amerikai telefonszám-listákon dolgoznak, némelyikük promóciós hívásokat vagy értékesítéseket végez, míg mások adósságbehajtással és refinanszírozással foglalkoznak. Mivel minden ügynök folyékonyan beszél angolul, a telefonvonal másik végén lévő ügyfelek nem is sejtik, hogy Mexikóban beszélgetnek. Daniel Ruiz elmondta, hogy az olyan ügynökök, mint Alberto, akik fiatalon kerültek bandákba és bűnözésbe az Egyesült Államokban, de készen állnak arra, hogy új életet kezdjenek Mexikóban, a legmegbízhatóbb munkatársai közé tartoznak. „Szinte soha nincs más jel a bűnügyi nyilvántartásukban, és rendelkeznek a megfelelő fegyelemmel ahhoz, hogy megtartsák a munkájukat” – magyarázta.
Daniel saját deportálás utáni tapasztalatai alapján alakította a vállalkozását. Az EZ Call Center mellett egy humanitárius szervezetet is alapított, Borderline Crisis Center néven, amely élelmet, szállást és támogatást nyújt a deportáltaknak Mexikóba érkezésük után. Trump elnöksége alatt sokan attól tartottak, hogy tömeges deportálásokra kerül sor, és a mexikói humanitárius szervezetek is felkészültek a várhatóan megnövekvő számú visszatérőre. Azonban a várakozások ellenére a deportációk száma a Trump-adminisztráció második hónapjában csökkent, és a mexikói kormány adatai szerint 2024 februárjától áprilisig 39 000 deportáltra számíthattak, ebből 33 000 mexikói volt. Ez a szám alacsonyabb volt, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A helyi hatóságok szerint a deportálások száma csökkent, részben a határon való belépni próbáló migránsok számának csökkenése miatt is. Az Egyesült Államok déli határán a vám- és határvédelem ügynökei által regisztrált migráns „találkozók” száma évek óta a legalacsonyabb szinten van. A tömeges deportáció fenyegetése, a határon végzett katonai telepítések, valamint a migránsok El Salvadorba történő deportálásának magas szintű esetei mind hatékony elrettentő tényezővé válhattak.
Bár a Trump-adminisztráció tömeges deportációs programja még nem érte el azt a szintet, amire sokan számítottak, néhányan úgy vélik, hogy a jövő hónapokban felgyorsulhat. Ha ez bekövetkezik, az olyan deportáltak, mint Alberto és Luis, akiknek bűnözői múltjuk van, segítségre lesz szükségük az újrakezdéshez. Tijuana utcáin sokan találják meg ezt a segítséget a telefonvonal végén.
