
Kim Kardashian párizsi rablási ügyének ítélete hamarosan várható
A közelmúltban véget ért a per, amelyben tíz embert vádoltak meg Kim Kardashian, a népszerű amerikai celebritás millió dollár értékű ékszereinek ellopásával, ami majdnem egy évtizeddel ezelőtt, 2016-ban történt Párizsban. A vádlottak között kilenc férfi és egy nő található, akik a bűncselekmény elkövetésében vagy abban való közreműködésben játszottak szerepet. Az ügyészség azt állítja, hogy a csoport 10 millió font (kb. 7,55 millió font) értékű ékszert, köztük egy 4 millió dolláros gyémánt eljegyzési gyűrűt, lopott el a Párizsi Divathét során. Az ügyészség négy vádlott esetében tízévnyi börtönbüntetést kér, míg az öt másik vádlott esetében, akik a bűncselekményben segédkeztek, nyolc és hat év közötti büntetést indítványoz.
A védelem a bíróságon átadta záróbeszédeiket, és péntek délelőtt elbocsátották őket, a várható ítélet pedig később, aznap érkezik. A vádlottak közül sokan mostanra idősebbek és egészségi állapotuk is romlott, ami miatt a francia média a „nagypapa rablók” kifejezést használja rájuk. Azonban a tárgyalás kezdete óta, amely április 28-án vette kezdetét, az ügyészek és a polgári felek határozottan ellenezték azt a nézetet, hogy a vádlottak ártalmatlanok lennének. Kim Kardashian maga is kifejtette, hogy a rablás – amely során őt megkötözték és fegyverrel fenyegették meg – maradandó traumát okozott számára.
Anne-Dominique Merville főügyész hangsúlyozta, hogy az ítéleteknek tükrözniük kell a rablás „súlyosságát” és „erőszakosságát”. Arra kérte a jurit, hogy ne hagyják magukat befolyásolni a vádlottak korától és egészségi állapotától, hiszen a rablás idején „tapasztalt bűnözőkről” van szó. 2016. október 3-án és 4-én, amikor Kardashian a párizsi Hotel de Pourtales szobájában tartózkodott, egy öt fős férfi csoport behatolt az épületbe. Míg hárman lent őrködtek, ketten a recepción dolgozó Abderrahmane Ouatikit – aki most már a vádlottak között szerepel – arra kényszerítették, hogy vezesse őket Kardashian szobájába, és fordítóként működjön közre, amikor az ékszereit követelték tőle.
A rablókat 2017 januárjában elfogták a rendőrök, de az ellopott ékszerek soha nem kerültek elő. A 69 éves Aomar Ait Khedache és a 71 éves Yunice Abbas DNS-nyomai a bűncselekmény helyszínén voltak, mindketten elismerték, hogy részt vettek a cselekményben. Khedache, aki most már mozgáskorlátozott, süket és néma, tagadta, hogy ő lett volna a csoport vezetője. Bár elismerte, hogy ő volt az egyik, aki bement Kardashian szobájába, fegyvert rántott és megkötözte őt, azt állította, hogy soha nem volt erőszakos, „főleg nem egy nővel szemben”. Ügyvédjei arra kérték a jurit, hogy vegyék figyelembe egészségi állapotát, és hangsúlyozták, hogy nem kell tartaniuk attól, hogy újra bűncselekményt követne el.
Abbas, aki Parkinson-kórban szenved és nemrég szívműtéten esett át, péntek reggel azt mondta a jurinak, hogy sajnálja, amit tett. „Sajnálom, amit képes voltam tenni” – mondta. A vádlottak között volt egy férfi, aki a Kardashian család sofőrjeként dolgozott, ő tagadta, hogy információkat adott volna a rablóknak a család mozgásáról. A másik férfi pedig azt állítja, hogy ő volt a menekülő sofőr.
A múlt héten, egy érzelmekkel teli, öt órás tanúvallomás során Kim Kardashian felidézte azokat a traumatikus emlékeket, amelyeket az éjszakáról őrzött. Nyugodtnak tűnt, de néha meg kellett küzdenie a könnyeivel, amikor arra gondolt, hogy a rablók esetleg szexuálisan bántalmazzák őt. „Nem kívánom ezt a félelmet senkinek – hogy megölhetik vagy megerőszakolhatják… nem kívánnám ezt a legrosszabb ellenségemnek sem” – mondta, miközben néhány méterre állt a vádlottaktól, és zsebkendővel törölgette a szemét. Kardashian azt is elmondta, hogy az ellopott ékszerek között volt egy óra, amelyet az elhunyt apjától kapott. „Ez nem csak ékszer volt… valaki elvette tőlem az emlékeimet” – tette hozzá.
Amikor a bíróság elnöke, David De Pas felolvasta Khedache bocsánatkérő levelét, Kardashian azt mondta, hogy megbocsát neki, de hangsúlyozta, hogy ez nem tünteti el a benne keletkezett traumát. A másik felperes, Abderrahmane Ouatiki, aki a rablás idején a recepción dolgozott, végig jelen volt a tárgyaláson. Az eset óta poszttraumás stressz szindrómával küzd, abbahagyta tanulmányait és elhagyta Franciaországot. Záróérvelésében ügyvédje arra utalt, hogy „nehezebb áldozatnak lenni, ha valaki névtelen és szegény”, és megjegyezte, hogy „nem mindenki engedheti meg magának, hogy testőrök védjék az álmát”, de úgy vélte, hogy az igazságszolgáltatás végre helyreállíthatja a mérleg egyensúlyát.
