
Hormonnal kezelt marhahús nem kerül be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után
A brit kormány határozottan állítja, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, annak ellenére, hogy a napokban megkötött vámmegállapodás elősegíti a marhahús kereskedelmét mindkét irányban. Az új megállapodás kapcsán több gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki, miszerint ez a megállapodás megnyithatja az ajtót a hormonokkal nevelt marhahús előtt. A kormány azonban hangsúlyozta, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések garantálják, hogy a hormonokkal nevelt marhahús nem jut be az Egyesült Királyság területére.
A Nemzeti Gazdálkodók Szövetsége (NFU) arra kérte a kormányt, hogy nyújtson részletesebb tájékoztatást arról, hogyan fogják végrehajtani az ellenőrzéseket a biztonsági standardok fenntartásának érdekében. Darren Jones, a Pénzügyminisztérium főtitkára kijelentette: „A táplálkozási standardokra vonatkozó szabályok nem változtak meg és nem is fognak megváltozni a megállapodás következtében.” Hozzátette, hogy a határellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst hormonnyomok után, és „következményekkel” jár, ha valaki megszegi a törvényt.
Ian McCubbine, egy Surrey-i marhatenyésztő, aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy egyre több amerikai hús kerülhet az Egyesült Királyságba. „Honnan tudjuk, hogy mit tesznek bele?” – mondta a BBC Today című műsorában. „Ötven évet töltöttünk az ipar kiépítésével, amely erős környezeti előnyöket és állatjólétet biztosít. Az aggodalom az, hogy az amerikai marhahús alacsonyabb minőségű lehet.”
Az Egyesült Királyság 1989-ben állította le a hormonokkal kezelt marhahús importját, miután az EU biztonsági okokból betiltotta azt. Azonban sok amerikai farmer számára a növekedési hormonok használata a marhahús előállításának szokásos része. A növekedési hormonok hozzáadása segít a tehenek izomzatának növelésében, ezáltal olcsóbbá téve a húst. Az Egyesült Államok és más országok, például Ausztrália, amelyek szintén alkalmazzák ezt a módszert, azt állítják, hogy a hormonokkal kezelt marhahús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ennek ellenére számos fogyasztó óvatos, és sokan kifejezték, hogy a jövőben inkább az Egyesült Királyságban termelt húst választják.
A vámmegállapodás részeként az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját engedélyezi az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttenként évente. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna húst exportál az Egyesült Királyságba 20%-os vám mellett – közölte az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra). Cserébe az Egyesült Királyság is többet értékesíthet az Egyesült Államokba, szintén legfeljebb 13 000 tonna mennyiségben, alacsonyabb vám mellett, mint jelenleg.
A megállapodás emellett alacsonyabb vámokat tartalmaz az Egyesült Királyságban gyártott autók számára, amelyek az amerikai piacra irányulnak, valamint az Egyesült Államok etanol exportjára az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine félelmeit is megosztotta egy X-en közzétett bejegyzésben. „A luxusautók vámcsökkentése fejében megnyitottuk kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, senki sem tudja, hogyan fogjuk érvényesíteni a standardokat” – írta.
Néhány felhasználó javasolta, hogy a vásárlók figyeljenek a vörös traktor jelölésre, amely azt jelzi, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „Én a helyi hentesemtől fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdálkodókat és tudja, hogy honnan származik a marhahús” – mondta az egyik felhasználó. A Defra közölte, hogy az amerikai gyártóknak monitoring- és tanúsítási eljárásokat kell bevezetniük, hogy bizonyítani tudják, hogy megfelelnek az Egyesült Királyság élelmiszer-standardjainak ahhoz, hogy exportálhassanak. A Defra szóvivője elmondta, hogy a hormonokat általában a szarvasmarhák későbbi fázisaiban használják, így a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült tető alá hozni, megkönnyebbülést hoz az autógyártóknak is.

