
Ofcom hatáskörének bővítése szükséges a félrevezető posztok eltávolításához
Sir Andy Cooke, a rendőrségi főfelügyelő, arra figyelmeztetett, hogy az Ofcom médiakövetelményekkel foglalkozó hatóságnak nagyobb hatáskörökre van szüksége a közösségi médiában terjedő, a 2024-es nyári zavargásokra buzdító bejegyzések eltávolításához. Cooke elmondta, hogy a téves információk eltávolítása túl sokáig tart, ami lehetővé teszi számukra, hogy tovább terjedjenek, és még nagyobb hatást gyakoroljanak. Megjegyezte, hogy az Online Safety Act, bár nemrégiben lépett életbe, nem biztosít elegendő eszközt a regulátor számára ahhoz, hogy kezelni tudja az ilyen tartalmakat. „Az Ofcomnak rendelkeznie kell a megfelelő kapacitással és képességekkel, hogy gyorsan eltávolíthassa a posztokat, ha hatékonyan szeretne működni” – hangsúlyozta Cooke. „Ha nem távolítják el őket gyorsan, akkor virálisan elterjednek.”
A rendőrségi főfelügyelő hozzátette, hogy az Online Safety Act jelenleg „kevésbé vagy egyáltalán nem érinti” az olyan helyzeteket, mint a tavaly nyári erőszakos rendbontás. Az Ofcom azonban a BBC-nek elmondta, hogy az törvény értelmében nem az ő feladatuk az egyes tartalmak értékelése vagy a konkrét posztok eltávolítása. „A hatáskörünk inkább arra terjed ki, hogy biztosítsuk, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel és folyamatokkal rendelkezzenek az illegális anyagok elleni védelem érdekében, és hogy a gyermekek ne találkozzanak más káros tartalmakkal” – mondta a szabályozó. „Ha a platformok nem tesznek lépéseket, és ezzel veszélybe sodorják felhasználóikat, számíthatnak a végrehajtási intézkedésekre.”
A zavargások idején az Ofcom kritikát kapott amiatt, hogy nem tett többet a hamis és gyűlöletkeltő tartalmak terjedésének megfékezésére. A hatóság korábban arra a következtetésre jutott, hogy „világos kapcsolat” van az angliai rendbontás és a közösségi médiában, illetve üzenetküldő alkalmazásokban közzétett bejegyzések között. Cooke megjegyzéseit azután tette, hogy az Őfelsége Rendőrségi és Tűzoltósági Felügyelősége közzétette a zavargásokra adott rendőri reakcióról szóló második jelentését, amely a közösségi média hatására összpontosított.
A zavargások során több mint 30 embert tartóztattak le az általuk közzétett bejegyzések miatt, amelyek a Southportban meggyilkolt három gyermek halálával kapcsolatosak. Közöttük volt Tyler Kay, akit 26 hónap börtönre ítéltek, és Jordan Parlour, akit 20 hónapra büntettek a közösségi médiában terjesztett faji gyűlöletkeltésért. Az első jelentésében, amelyet 2024-ben tettek közzé, a felügyelet megállapította, hogy a rendőrség nem volt felkészülve a brit egyes részein kitört rendbontás mértékére. Cooke szerint a rendőrség elmulasztotta a felkészülés lehetőségeit a széleskörű rendbontásra, és alábecsülték a korábbi incidenseket, amelyek „extremista nacionalista érzésekkel” voltak kapcsolatosak.
A legújabb jelentésben Cooke kijelentette, hogy néhány rendőrségi egység „kivételesen korlátozott” képességekkel rendelkezik az online posztok kezelésére, ami az erőforrások hiányára vezethető vissza. Hangsúlyozta, hogy a törvényeket meg kell változtatni a közrend ellen uszítás terén, hogy még inkább elriassza az embereket a félrevezető közösségi média bejegyzések közzétételétől. „A rendőrség nem tudja kezelni vagy ellensúlyozni az online tartalom sebességét és mennyiségét” – mondta. „De jobban kellene értékelniük, hogy a gyorsan mozgó események megkövetelik tőlük, hogy ellenálljanak a hamis narratíváknak online, és innovatív megközelítéseket kellene alkalmazniuk.”
Cooke hangsúlyozta, hogy a rendőrségnek ki kell töltenie az információs űrt, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, így az emberek tényszerű információkkal tudják azokat megcáfolni. „A rendőrség nem lehet passzív, amikor a közbiztonság kockán forog” – tette hozzá. A weboldalaknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, és szigorítaniuk kell az algoritmus ajánlásait a fiatal felhasználók számára. A közösségi platformok érzékelő arcfelismerő technológiát tesztelnek a érzékeny tartalmakhoz való hozzáférés érdekében. A BBC News feltárta, hogy a fórum, amelynek több ezer tagja van, legalább 50 halálesethez kapcsolódik az Egyesült Királyságban. A Nigel Farage és David Lammy által vezetett műsorokkal kapcsolatban indított nyomozások közül hatot ejtettek a szabályozó által. Családok kérik, hogy az elhunyt szeretteik halálát bemutató weboldalat távolítsák el, miközben az online szabályozó új hatásköröket kap.

