Gazdaság,  Hírek

Brit infláció: Milyen ütemben drágulnak az árak?

Az Egyesült Királyságban a legfrissebb adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek a 2025 márciusáig eltelt 12 hónap során. Ez az érték ugyan csökkent az előző hónaphoz képest, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank célja az inflációs ráták szabályozása érdekében a kamatlábak emelése és csökkentése. Az idei évben már kétszer is csökkentették a kamatokat, így jelenleg 4,25%-on állnak. A Bank korábban figyelmeztetett arra, hogy az infláció 2025-ben ismét emelkedésnek indulhat.

Az infláció a termékek áremelkedését jelenti az idő múlásával. Például, ha egy üveg tej ára 1 font volt, de egy év múlva már 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent. Az Egyesült Királyságban a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek árait, beleértve az élelmiszert és az üzemanyagot is. Ez a virtuális „kosár” folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási szokásokat, a 2025-ös évben például virtuális valóság fejhallgatók és jógaszőnyegek is bekerültek, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek.

Az ONS az elmúlt 12 hónap árváltozásainak figyelembevételével számolja ki az inflációt. A legfőbb inflációs mutató a Fogyasztói Árindex (CPI), amelynek legfrissebb értéke havonta kerül publikálásra. A CPI 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami csökkenést mutat az előző hónapban regisztrált 2,8%-hoz képest. Ez a csökkenés meghaladta az elemzők várakozásait, amelyet az ONS a ruházati és lábbeli árak csökkenésével indokolt. A Bank of England egyéb mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor eldönti, hogy szükséges-e a kamatok változtatása. A maginflációs számítások nem tartalmazzák az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek hajlamosak nagy ingadozásokra, így hosszú távú trendek szempontjából megbízhatóbb képet adhatnak. Márciusban a maginflációs mutató 3,4%-ra csökkent, ami egy kicsit alacsonyabb, mint a februári 3,5%.

Az infláció 2022 októberében 11,1%-ra emelkedett, ami 40 éve a legmagasabb érték volt. Az emelkedés mögött az olaj- és gázkereslet növekedése állt a Covid-járvány után, és az energiaárak ismét emelkedtek, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Az infláció folyamatosan a 2%-os célérték fölött maradt, részben a magas élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció elérte a 2%-os cél fölötti szinteket, a Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatokat, ami 16 éve a legmagasabb szint volt. Az elképzelés az, hogy ha a kölcsönvétel drágábbá válik, az emberek kevesebb pénzt költenek, és talán többet is spórolnak. Ezáltal csökken a kereslet a termékek iránt, ami lassítja az árak emelkedését.

Ugyanakkor ez egy nehezen egyensúlyozható feladat, mivel a kölcsönök drágítása kockázatokat rejt magában a gazdaság számára. Például a háztulajdonosoknak magasabb jelzálogkamatokkal kell szembenézniük, ami a megtakarítások kedvezőbb feltételeit is felülmúlhatja. A cégek is kevesebb kölcsönt vesznek fel, ami csökkenti a munkahelyteremtés esélyeit, sőt, egyesek leépítésekhez és beruházások csökkentéséhez is folyamodhatnak.

A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatlábakat, így elérve a 4,25%-ot. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének következménye volt, és jelezte, hogy további ” fokozatos és óvatos” csökkentések várhatóak. Figyelmeztetett azonban arra, hogy az amerikai vámok bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank várakozásai szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát és alacsonyabb inflációt eredményeznek.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek a december és február közötti időszakban meghaladták az inflációt. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) a három hónapos időszakban 5,9%-ot tett ki. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a bérek 3%-kal növekedtek. A magánszektor keresetei meghaladták a közszolgáltatási szektor fizetéseit. Az Egyesült Államokban és az EU országai is próbálják korlátozni az árak növekedését. Az eurót használó országokban az infláció áprilisban 2,2%-ra csökkent, ami megegyezik a márciusi értékkel, és enyhe csökkenést mutat a februári 2,3%-hoz képest.

A közelmúltban a Federal Reserve is a kamatok csökkentése mellett döntött, mivel az infláció márciusban 2,4%-ra csökkent, ami a februári 2,8%-hoz képest alacsonyabb, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. A Bank of England és az amerikai jegybank közötti különbségek ellenére egyértelmű, hogy a globális gazdaság helyzete és a kereskedelmi megállapodások mindkét országra hatással vannak. Andrew Bailey szerint a Brexit utáni hatások visszafordítása kedvező lenne az Egyesült Királyság és az EU kereskedelme számára, de a gazdasági helyzet még mindig bonyolult és kihívásokkal teli.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük