
Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val folytatott kereskedelem újjáépítéséért, figyelmeztet a bankelnök
A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben kifejtette, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újra kell építenie” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás után. A BBC-nek adott interjújában Bailey megjegyezte, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem kíván véleményt formálni a Brexit kérdésében, viszont hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni kereskedelmi visszaesés visszafordítása „előnyös” lenne az Egyesült Királyság számára.
Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val azzal a céllal, hogy újraértelmezzék kereskedelmi és biztonsági kapcsolataikat, különösen a hónap végén esedékes csúcstalálkozó előtt. A legutóbbi amerikai megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság egy állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val, amely magában foglalná a szabványok összehangolását, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén.
A legújabb megállapodás keretében az Egyesült Államok csökkentette a brit autók importadóit, és lehetővé tette, hogy bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentesen lépjenek be az országba. Ugyanakkor a brit áruk többségére 10%-os vámot továbbra is fenntartanak. Bailey azt is hangsúlyozta, hogy a szorosabb kapcsolat az Egyesült Királyság és az EU között kedvező hatással lenne a gazdaságra és az inflációra, mivel az EU a legnagyobb kereskedelmi partnerük. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt felhasználva kezdhetjük el újraépíteni ezt a kapcsolatot” – fogalmazott Bailey.
A kormányzó hozzátette, hogy az Egyesült Királyság nemzetközi megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt mutatja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. A kereskedelmi megállapodásokat meg lehet kötni, és a kereskedelem jelentős. Őszintén szólva néha ígéretesnek tűnik a helyzet. De remélem, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználva újjáépíthetjük a világkereskedelmi rendszert” – mondta.
Míg az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsinek számít, bizonyos szektorok számára mégis jelentőséggel bír. A Bank of England a második alkalommal csökkentette az alapkamatot az idén, mondván, hogy az infláció lassulása áll a döntés mögött. Miközben az Egyesült Királyságban az infláció csökkent, még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. Az alapkamat, amelyet a Bank of England állapít meg, közvetlen hatással van a jelzáloghitelekre, kölcsönökre és megtakarítási kamatokra, így számos brit állampolgár mindennapi életére.
A Brexit utáni kereskedelmi viszonyok alakulása tehát nemcsak a kormányzati szintű tárgyalásokra van hatással, hanem a brit gazdaság egészére is. A kereskedelmi kapcsolatok újjáépítése elengedhetetlen a stabilitás és a növekedés szempontjából. Az Egyesült Királyság kormánya, a Bank of England és más gazdasági szereplők számára is kulcsfontosságú, hogy a következő hónapokban sikerüljön előrelépni a kereskedelmi megállapodások terén, és ezzel együtt egy stabilabb gazdasági környezetet teremteni a britek számára.

