Gazdaság,  Hírek

Veszélyben a varázslatos görög sziget egy hatalmas vulkánkitörés miatt

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legismertebb turisztikai célpontjává vált, nem csupán festői tájával és ínycsiklandó ételeivel vonzza a látogatókat, hanem a föld mélyén rejlő veszélyekkel is. A sziget, amely a múltban egy hatalmas vulkáni kitörés következményeként jött létre, most újabb kihívásokkal néz szembe. A közelmúltban történt földrengések, amelyek Santorini 11,000 fős lakosságának közel felét arra kényszerítették, hogy elhagyja a szigetet, emlékeztetőül szolgáltak arra, hogy a szigeten két tektonikus lemez mozog, és bármikor bekövetkezhet egy újabb vulkáni aktivitás.

A brit National Oceanography Centre professzora, Isobel Yeo vezeti azt a tudományos küldetést, amely célja a Santorini körüli vulkáni tevékenységek pontosabb megértése. A kutatás során a Discovery nevű brit kutatóhajón dolgozó csapat, amely 22 tudósból áll, a világ egyik legveszélyesebb víz alatti vulkánjait vizsgálja. A kutatás során az alig ismert víz alatti vulkánok, amelyek a világ vulkánjainak körülbelül kétharmadát alkotják, kerülnek a középpontba. Isobel Yeo szerint a víz alatti vulkánok potenciálisan nagyon nagy és pusztító kitörésekre képesek, és a múltban tapasztalt kisebb kitörések miatt a közvélemény gyakran téves biztonságérzetben él.

A legutolsó vulkáni aktivitás Santoriniben 1950-ben volt, de Isobel felhívja a figyelmet arra, hogy 2012-ben is volt egy fázis, amelyet a vulkán „nyugtalanságának” neveznek. A kutatás célja, hogy feltérképezze a vulkáni rendszer működését, és megértse, hogy a tengervíz és a magma keveredése milyen hatással van a vulkánok aktivitására. A kutatók a vulkán körüli hidrotermális rendszert térképezik fel, amely forró víz és gázok kiáramlásával jár, és gyakran közel található a vulkánokhoz.

A kutatás során gyűjtött adatok nemcsak tudományos szempontból fontosak, hanem a helyi közösség számára is alapvető jelentőséggel bírnak. A kutatás végeredményeként létrejövő geohazards térképek segítenek a görög civil védelmi ügynökségnek a vulkáni aktivitás nyomon követésében, és informálják a lakosságot a vulkánok állapotáról. Paraskevi Nomikou professzor, aki szintén részt vesz a kutatásban, hangsúlyozza, hogy ez a munka kulcsfontosságú, mivel a helyi lakosság számára biztosítja az információkat arról, hogy mely területek lehetnek veszélyesek egy kitörés esetén.

A kutatás során a tudósok különböző kísérleteket végeznek, és folyamatosan figyelik a vulkán körüli tevékenységeket. A hajón található sötét konténerben négy ember figyeli a monitorokat, és egy videojátékokból ismert joystick segítségével irányítják az alámerülő robotot, amely a vulkáni aktivitás nyomait keresi. Isobel és Paraskevi együtt dolgoznak, hogy azonosítsák a folyadékok mozgását a vulkán alatt, és 3D térképet készítenek a hidrotermális rendszer működéséről.

A legutóbbi földrengések rámutattak arra, hogy Santorini lakói mennyire ki vannak téve a sziget vulkáni aktivitásának és földrengéseinek. A turizmus a helyi gazdaság alapját képezi, és a turisták megnyugtatása érdekében fontos lenne a tudományos információk pontosítása. Az egyik helyi fotós, Eva Rendl, aki a földrengések idején elhagyta a szigetet, elmondta, hogy a turizmus lassabban indult be, mivel sokan lemondták foglalásaikat. A látogatók számára az új tudományos eredmények és a vulkánok aktivitásáról szóló információk segíthetnek abban, hogy jobban érezzék magukat a szigeten.

Santorini varázslatos hely marad, és bár a vulkáni kockázatok mindig ott lebegnek a levegőben, a tudósok elszántan dolgoznak azon, hogy a lehető legnagyobb biztonságot nyújtsák a helyieknek és a turistáknak. A kutatási missziók folytatódnak, és a tudományos közösség reméli, hogy a jövőben még többet megtudhatunk e gyönyörű, de veszélyes sziget titkairól.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük