Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legutóbb a kereskedelmi háború enyhítése iránti érdeklődését jelezve javasolta a Kínából importált termékek vámjainak csökkentését. A közösségi médiában pénteken közzétett bejegyzésében Trump azt írta: „80%-os vám Kínára nézve helyénvalónak tűnik”, ezt megelőzően pedig kereskedelmi tárgyalásokra került sor a két ország között Svájcban. Kínai részről Hua Chunying, a külügyminiszter-helyettes, magabiztosan nyilatkozott a találkozók előtt, jelezve, hogy Peking „teljes bizalommal” bír a kereskedelmi problémák kezelésében az Egyesült Államokkal.

Az elmúlt hónapokban Trump jelentős vámokat vezetett be a Kínából érkező árukra, melyek mértéke elérte a 145%-ot, ezzel sokkolva a pénzügyi piacokat és csökkentve a két ország közötti kereskedelmet. A pénteken közzétett hivatalos adatok szerint Kína exportja az Egyesült Államokba áprilisban több mint 20%-kal esett vissza az előző évhez képest, azonban a teljes exportja a vártnál jobb, 8,1%-os növekedést mutatott. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mind Washingtonban, mind Pekingben növekvő gazdasági nyomás alatt állnak a döntéshozók. A közelmúlt jelei arra utalnak, hogy a két fél között a tranzakciós jellegű csökkentés lehetősége terítéken van.

A kereskedelmi tárgyalások bejelentése, amely a feszültségek enyhítésének fontos első lépésének számít, üdvözölte a szakértők körében, azonban figyelmeztettek arra, hogy ez csak a valószínűleg hosszú tárgyalások kezdetét jelenti. Stephen Olson, egy volt amerikai kereskedelmi tárgyaló azt mondta, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak rövid időn belül megoldódni. A tárgyalások eredményeként esetlegesen bevezetett vámcsökkentések valószínűleg „kicsik” lesznek, tette hozzá. Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere és He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezetik. Olson megjegyezte, hogy „mindenki elismeri, hogy bármilyen végső megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnök részéről”.

Egy másik kereskedelmi szakértő is hangsúlyozta, hogy még ha a Trump által bevezetett új vámokat eltörlik is, a két ország között számos komoly probléma marad fenn. Eswar Prasad, aki korábban a Nemzetközi Valutaalap Kína részlegének vezetője volt, a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a legoptimálisabb cél a magas vámok mérséklése lehet, de ez is magas vámkorlátokat és egyéb megszorításokat hagyna érvényben. Pénteken Trump arra szólította fel Kínát, hogy „nyissa meg a piacát” az Egyesült Államok előtt, megjegyezve, hogy a vámcsökkentés mértéke „Scott B”-től függ.

A tárgyalásokra, amelyek két nappal azt követően zajlanak, hogy az Egyesült Királyság elsőként megállapodást kötött a Trump-adminisztrációval a vámokról, különös figyelem irányul. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra vonatkozó importvámokat, és bizonyos acél- és alumíniumtermékeket vámmentesen enged be az országba, cserébe új hozzáférést biztosít az amerikai marhahúshoz és más exportokhoz.

A világ számos országa siet, hogy hasonló megállapodásokat kössön, mielőtt a következő hónapban érvénybe lépnek a magas amerikai importvámok. Trump áprilisban bejelentette, hogy „reciprok vámokat” vezet be több tucat ország ellen, de ezt követően 90 napra felfüggesztette azokat, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak, hogy tárgyaljanak az adminisztrációval. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások, például az Idaho állambeli Wild Rye női szabadtéri ruházati cég, szintén figyelemmel kísérik az eseményeket Svájcban, mivel a vámok jelentősen megemelték a szállítási költségeket.

Cassie Abel, a cég vezérigazgatója a BBC Today programjának nyilatkozva elmondta, hogy egy 700,000 dolláros megrendelésük most 1,2 millió font vámot jelent, szemben a korábbi 200,000 fonttal. Abel hozzátette, hogy most már a cég egyes részeinek értékesítését is fontolgatja, hogy pénzt szerezzen. A Trump második ciklusának alakulásait követve a politikai elemzők és szakértők egyaránt figyelemmel kísérik a kereskedelmi tárgyalásokat, amelyek a globális gazdaságra is hatással vannak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük