
Aszteroida az élet építőelemeit rejti, állítják a tudósok
A Bennu aszteroida szemcsés porában megtalálták az élet kémiai építőköveit, derül ki egy új elemzésből. Az űrsziklából vett minták, amelyeket egy NASA űrszonda gyűjtött be és hozott vissza a Földre, gazdag ásványi anyagokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Ezek között szerepelnek az aminosavak, amelyek a fehérjék felépítéséhez szükséges molekulák, valamint a nukleobázisok, a DNS alapvető alkotóelemei. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élet volt a Bennun, de alátámasztja azt az elméletet, miszerint az aszteroidák az élethez szükséges alapanyagokat juttatták el a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt becsapódtak a bolygónkra. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Professzor Sara Russell, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta: „Amit megtudtunk, az lenyűgöző. Beszél arról, hogy honnan származunk, és lehetővé teszi számunkra, hogy válaszoljunk ezekre a valóban nagy kérdésekre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne akarna tudni arról, hogyan indult el az élet?” A felfedezéseket a Nature és a Nature Astronomy című folyóiratokban publikálták. A Bennu mintáinak begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt, amelynek keretében az Osiris Rex nevű űrszonda kinyitotta robotkarját, hogy begyűjtsön egy kis darabot a 500 méter széles aszteroidából, mielőtt egy kapszulába csomagolta volna és 2023-ban visszahozta volna a Földre. Körülbelül 120 grammnyi fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósoknak osztottak szét világszerte. Bár első pillantásra nem tűnik sok anyagnak, kincsesbányának bizonyult.
„Minden egyes szemcsének új információt mond el a Bennuról” – mondta Russell professzor, aki már régóta tanulmányozza ezeket a parányi részecskéket. Az új kutatás azt mutatta, hogy az aszteroida tele van nitrogén- és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között szerepel a Földön található élet számára szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS gyűrű alakú molekuláinak mind a négy típusa – adenint, guanint, citosint és timint is azonosították. A tanulmány kiterjedt ásványi anyagokat és sókat is felfedezett, ami arra utal, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos a biokémiai reakciókhoz, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány ezek közül a vegyületek közül már megfigyeltek korábban is a Földre zuhant űrsziklákban, de másokat csak most sikerült azonosítani.
„Egyszerűen hihetetlen, mennyire gazdag az anyag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig meteorokban nem láttunk, és olyan kombinációkkal, amelyek szintén ismeretlenek voltak számunkra. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni” – tette hozzá Russell professzor. Ez az új tanulmány hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek arra utalnak, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagot juttattak a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy a korai Naprendszer valóban viharos volt, és milliószámra repkedtek olyan aszteroidák, mint a Bennu. Az elmélet szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat azzal az összetevővel, amely lehetővé tette az óceánok kialakulását és az élet létrejöttét. De a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek el. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek.
„A Föld egyedi, mert eddig ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák az élethez szükséges összetevőket, a szén és a víz, az egész Naprendszerben juttatták” – mondta Dr. King. „Az egyik fő kérdés, amelyre most próbálunk választ adni, hogy ha megvannak a megfelelő feltételek, akkor miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e máshol is az élet nyomára a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a válasz keresését. Még évtizedek kutatása vár ránk a Bennuból visszahozott porral, és még sok felfedezés vár ránk a kozmikus szomszédságunkban.

