Hírek,  Műszaki

Ki lesz az első a humanoid robotok versenyében?

Egy ragyogó tavaszi reggel van Hannoverben, Németországban, és éppen egy robothoz igyekszem. Meghívtak, hogy megtekinthessem a G1-et, egy humanoid robotot, amelyet a kínai Unitree cég fejlesztett ki. A Hannoveri Vásár a világ egyik legnagyobb ipari kereskedelmi kiállítása, ahol a legújabb technológiai újításokat mutatják be. A G1 körülbelül 130 centiméter magas, ami kisebb és megfizethetőbb, mint a piacon lévő többi humanoid robot. Mozgásának folyamatossága és ügyessége annyira lenyűgöző, hogy videók, amelyeken táncot lejtenek vagy harcművészeti mutatványokat végeznek, vírusként terjedtek el az interneten.

Ma a G1-et Pedro Zheng, a Unitree értékesítési menedzsere irányítja távolról. Elmagyarázza, hogy a vásárlóknak minden G1-et külön kell programozniuk az önálló funkciókhoz. Az érdeklődők megállnak, és próbálnak kapcsolatba lépni a G1-el, ami sok más bemutatott gépre nem mondható el ebben a hatalmas konferenciateremben. Az emberek kinyújtják a kezüket, hogy kezet fogjanak vele, hirtelen mozdulatokat tesznek, hogy lássák, reagál-e, nevetnek, amikor a G1 integet vagy hátrahajlik, és elnézést kérnek, ha nekik ütköznek. Valami van a humanoid formájában, ami, bár kicsit hátborzongató, mégis megnyugtatja az embereket.

A Unitree csak az egyik a világ számos olyan cég közül, amelyek humanoid robotokat fejlesztenek. A potenciál hatalmas – az üzleti életben olyan munkaerőt ígér, amely nem igényel szabadságot vagy fizetésemelést. Ezen kívül lehet a legjobb háztartási gép is, hiszen ki ne szeretne egy olyan gépet, ami elvégzi a mosást és bepakolja a mosogatógépet? A technológia azonban még mindig messze van attól, hogy elérje ezt a célt. Míg a robotkarok és mobil robotok évtizedek óta elterjedtek a gyárakban és raktárakban, ezek a munkakörnyezetek kontrollálhatók, és a dolgozók biztonsága megoldható. Egy humanoid robot bevezetése egy előre nem láthatóbb környezetbe, mint például egy étterem vagy egy otthon, sokkal bonyolultabb feladat.

Ahhoz, hogy hasznosak legyenek, a humanoid robotoknak erősnek kell lenniük, de ez potenciálisan veszélyessé is teheti őket – egyszerűen annyira, hogy ha rossz időben esnek el, az komoly problémákat okozhat. Rengeteg munka vár a mesterséges intelligenciára, amely ezeket a gépeket irányítaná. „A mesterséges intelligencia egyszerűen még nem érte el a breakthrough pillanatot” – mondja a Unitree szóvivője. „A mai robotok mesterséges intelligenciája a logikus érvelést és a komplex feladatok logikus módon történő végrehajtását kihívásnak találja.” Jelenleg a G1 kutatási intézményeknek és technológiai cégeknek van hirdetve, akik a Unitree nyílt forráskódú szoftverét használhatják fejlesztésre.

A vállalkozók egyelőre a raktárak és gyárak humanoid robotjaira összpontosítanak, a legismertebb közülük Elon Musk. Az ő autógyára, a Tesla, egy Optimus nevű humanoid robotot fejleszt. Januárban azt mondta, hogy „több ezer” darabot fognak gyártani az idén, és elvárja, hogy hasznos dolgokat végezzenek a Tesla gyáraiban. Más autógyártók is hasonló utat követnek. A BMW nemrég bemutatott humanoid robotokat egy amerikai gyárban, míg a dél-koreai Hyundai több tízezer robotot rendelt a Boston Dynamics-tól, a robotcégtől, amelyet 2021-ben vásárolt meg.

Thomas Andersson, a STIQ kutatócég alapítója, 49 céget követ nyomon, amelyek humanoid robotokat fejlesztenek. Ha a definíciót kiterjesztjük azokra a robotokra, amelyek két karral rendelkeznek, de kerekeken közlekednek, akkor több mint 100 céget vizsgál. Andersson úgy véli, hogy a kínai cégek valószínűleg dominálni fogják a piacot. „A robotika ellátási lánca és az egész ökoszisztéma hatalmas Kínában, és nagyon könnyű iterálni a fejlesztéseket és a kutatás-fejlesztést” – mondja. A Unitree hangsúlyozza ezt az előnyt: a G1 ára viszonylag olcsó, 16 000 dollár körüli összegért hirdetik. Azt is megjegyzi, hogy a befektetések előnyben részesítik az ázsiai országokat, hiszen a közelmúltban készült STIQ jelentés szerint a humanoid robotok finanszírozásának csaknem 60%-át Ázsiában gyűjtötték össze, míg az Egyesült Államok az összes többi többségét vonzotta.

A kínai cégeknek további előnyük van a helyi és állami kormányzati támogatás révén. Például Sanghajban létezik egy állami támogatású képzési létesítmény, ahol tucatnyi humanoid robot tanul meg feladatokat végrehajtani. De hogyan tudnak az amerikai és európai robotgyártók versenyezni ezzel? A bristoli Bren Pierce három robotikai céget alapított, és legújabb vállalkozása, a Kinisi, éppen most indította el a KR1 robotot. Míg a robotot az Egyesült Királyságban tervezték és fejlesztették, gyártását Ázsiában végzik. „A probléma, amivel egy európai vagy amerikai cég szembesül, hogy először az összes alkatrészt Kínából kell beszereznie” – mondja Pierce. „Ezért nem éri meg az alkatrészeket félúton a világ másik felére szállítani, amikor mindent a forráson, Ázsiában is össze lehet rakni.”

Pierce a költségek csökkentése érdekében nem törekszik a teljes humanoid formára. A raktárak és gyárak számára tervezett KR1-nek nincsenek lábai. „Minden ilyen helynek sima padlója van. Miért akarnád a bonyolultabb formát, amikor egyszerűen egy mobil alapra is helyezheted?” – kérdezi. Amennyire lehetséges, a KR1 tömeggyártású alkatrészekből készül – a kerekek megegyeznek az elektromos rollerek kerekével. „Az én filozófiám az, hogy vegyél meg minél több dolgot a polcról. Tehát az összes motorunk, akkumulátorunk, számítógépünk, kameránk kereskedelmi forgalomban kapható, tömeggyártású alkatrész” – mondja.

Mint a Unitree versenytársai, Pierce is azt állítja, hogy a valódi „titkos összetevő” a szoftver, amely lehetővé teszi a robot számára, hogy együttműködjön az emberekkel. „Sok vállalat nagyon fejlett robotokat mutat be, de aztán szükség van egy PhD fokozatra a robotika terén, hogy telepíteni és használni lehessen őket. „Amit mi próbálunk tervezni, az egy nagyon egyszerűen használható robot, amelyet a hétköznapi raktáros vagy gyári munkás pár órán belül meg tud tanulni használni” – mondja Pierce. Szerinte a KR1 képes lesz elvégezni egy feladatot, miután 20 vagy 30 alkalommal vezették végig rajta egy ember.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62jxdxng7do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük