Hírek,  Műszaki

Titanic felfedezések: Új részletek a hajó végső óráiról

A Titanic tragédiáját övező titkok felfedésére irányuló legújabb kutatások során a hajó teljes méretű digitális szkennelése számos új információt tárt fel a 111 évvel ezelőtti katasztrófa utolsó óráiról. A 3D-s másolat hitelesen bemutatja, hogyan történt a hajó kettétörése, amikor 1912 áprilisában jéghegynek ütközött, és ezzel mintegy 1500 ember életét követelte. A szkennelés során különösen figyelemre méltó részletek bukkantak elő, például a kazánházak helyzete, amely megerősíti a túlélők beszámolóit, miszerint a hajó mérnökei egészen a végsőkig dolgoztak, hogy a világítás működjön.

A National Geographic és az Atlantic Productions által készített dokumentumfilm, a „Titanic: The Digital Resurrection” keretében végzett kutatás során a Titanic roncsát 3800 méter mélyen, az Atlanti-óceán hideg vizeiben térképezték fel víz alatti robotok segítségével. Az elkészült „digitális ikerpár” létrehozásához több mint 700 000 képet használtak, amelyeket minden szögből készítettek. A BBC News 2023-ban exkluzívan mutatta be ezt az úttörő technológiát, amely lehetővé tette, hogy a kutatók új nézőpontból tanulmányozhassák a hajó roncsait.

A Titanic hatalmas orra a tengerfenéken áll, mintha a hajó folytatná az útját, míg a tat részénél található, 600 méterre lévő roncsok egy halom összeroncsolódott fémet jelentenek. Az orr részét a tengerfenékhez való ütközés okozta károk alakították ki, amikor a hajó kettétört. Az új térképezési technológia lehetővé teszi a hajó struktúrájának alaposabb tanulmányozását. „Ez olyan, mint egy bűnügyi helyszín: látnunk kell, milyen bizonyítékok állnak rendelkezésre, és azt a kontextusban kell értelmeznünk, ahol találhatóak” – mondta Parks Stephenson, a Titanic szakértője. A szkennelés új, közeli részleteket is felfedett, például egy porthole-t, amelyet valószínűleg a jéghegy tört meg, amint azt a túlélők beszámolói is megerősítik.

Az egyik hatalmas kazánházat is alaposan megvizsgálták a kutatók, amely a hajó orrének hátulján, a törés helyén található. A túlélők emlékezete szerint a hajó világítása még működött, amikor az a hullámok alá merült. A digitális másolat azt mutatja, hogy a kazánok egy része benyomott állapotban van, ami arra utal, hogy még működésben voltak, amikor a vízbe merültek. A tat tetején egy nyitott szelep is felfedezésre került, ami azt jelzi, hogy a gőz továbbra is áramlott az áramtermelő rendszerbe. Joseph Bell vezetésével a mérnökök csapata azon dolgozott, hogy szénnel táplálja a kazánokat, így biztosítva a világítást. Közülük mindannyian életüket vesztették a katasztrófában, de hősies tetteik számos életet mentettek meg.

A legújabb számítógépes szimulációk újabb betekintést nyújtanak a Titanic süllyedésébe. A kutatók a Titanic terveiből készült részletes szerkezeti modellt használták, valamint a hajó sebességét, irányát és pozícióját, hogy előre jelezzék a jégheggyel való ütközés következtében keletkezett károkat. Prof. Jeom-Kee Paik, a Londoni Egyetem kutatója kifejtette, hogy „fejlett numerikus algoritmusokat, számítógépes modellezést és szuperkomputációs kapacitásokat használtunk a Titanic süllyedésének rekonstrukciójára.” A szimuláció azt mutatja, hogy a hajó csak egy gyenge ütközést szenvedett el a jégheggyel, ami miatt a hajótestén egy sor kis lyuk keletkezett, amelyek egy keskeny szakaszon helyezkedtek el.

Bár a Titanic elvileg elsüllyeszthetetlen volt, a szimuláció szerint a jéghegy által okozott károk hat vízzáró rekeszre terjedtek ki. Simon Benson, a Newcastle-i Egyetem hajóépítési docense hangsúlyozta, hogy „a Titanic süllyedése és nem süllyedése közötti különbség a papírlap méretű lyukak finom határvonalain múlik.” A hajó alsó részének állapota a sűrű üledék miatt nem látható a szkennelésen, de a Titanic emberi tragédiájának jelei még mindig jól láthatóak. Az utasok személyes tárgyai szétszóródva hevernek a tengerfenéken.

Ez a digitális szkennelés új nyomokat ad a 1912-es hideg éjszakáról, de a szakértőknek évekbe telik, amíg minden részletet alaposan megvizsgálnak. „A Titanic csak időnként osztja meg velünk a történeteit” – mondta Stephenson. „Minden alkalommal még többre vágyunk tőle.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük