
Szovjet űrhajó valószínűleg visszatért a Föld légkörébe
A Szovjetunió idejéből származó űreszköz egy része valószínűleg újra belépett a Föld légkörébe, miután több mint fél évszázadon át keringett az űrben – közölte az Európai Űrügynökség. A Kosmos 482 nevű űrszonda, amely 1972-ben indult a Vénuszra tett küldetésére, soha nem hagyta el a Föld pályáját, hanem négy darabra szakadt, amelyek azóta is a bolygónk körül keringenek. Az Európai Unió Űrfigyelő és Nyomkövető Központja (SST) szerint az egyik fragmentum, amelyről úgy vélik, hogy a landoló egység, „valószínűleg” 2023. október 7-én, szombaton, 06:16 GMT (07:16 BST) körüli időpontban lépett be a légkörbe. Az egyelőre nem világos, hogy az objektum a Földre zuhant-e, vagy a légkörben elégett. A pontos helyszín ismerete is hiányzik.
Bár a szakértők sok mindent nem tudnak az objektum re-entry-jéről, a Föld 70%-át víz borítja, így valószínűtlen, hogy jelentős károkat okozott volna. Stijn Lemmens, az Európai Űrügynökség vezető elemzője elmondta, hogy „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyer, mint hogy eltalálja ez a űrszemét”. A Kosmos 482 landoló kapszuláját úgy tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz extrém hőmérsékletének és nyomásának, ezért robusztus hőpajzzsal és tartós szerkezettel rendelkezik. Ez az oka annak, hogy a szakértők úgy vélik, hogy talán túlélhette a kontrollálatlan leszállást a Föld légkörén keresztül. Ugyanakkor a Kosmos 482 ejtőernyő rendszere, amelyet eredetileg a landoló egység Vénuszra történő lassítására terveztek, valószínűleg több mint 50 évnyi űrbeli tartózkodás után már megromlott.
Lemmens azt is hozzátette, hogy az ember által készített tárgyak re-entry-je a Föld légkörébe meglehetősen gyakori esemény. Azt mondta, hogy hetente történik ilyen eset nagyobb űreszközökkel, míg kisebbek esetében ez naponta előfordul. Az objektumok jellemzően elégnek a légkörben, mielőtt elérnék a Föld felszínét. Például a kínai Long March 5B rakéta 2022-ben az Indiai-óceán felett lépett be a légkörbe, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban nagyrészt elégett a Csendes-óceán felett.
Jelenleg a Kosmos 482-t szoros figyelemmel követik a nemzetközi űrügynökségek. Lemmens hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket úgy kellene megtervezni, hogy képesek legyenek biztonságosan eltávolítani magukat a pályáról, lehetőleg kontrollált visszatéréssel. Ez lehetővé tenné a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve ezzel a törmelék lakott területekre történő zuhanásának kockázatát, ezáltal védve az embereket és az ingatlanokat, miközben kezelik az űrszemét környezeti hatását is.
A Kosmos 482 esete rávilágít arra, hogy a világűrben keringenek olyan tárgyak, amelyek évtizedek óta ott vannak, és a jövőben szükség van a korszerű űrtechnológiai megoldások alkalmazására, hogy minimalizáljuk a kockázatokat. Az űrszemét problémája egyre nagyobb figyelmet kap, hiszen a Föld körüli orbitális tér egyre zsúfoltabbá válik. Az űrügynökségek és a szakértők folyamatosan dolgoznak azon, hogy új módszereket találjanak a már meglévő űrszemét biztonságos eltávolítására, valamint a jövőbeli küldetések során a fenntarthatóság biztosítására. Az űrkutatás fejlődése mellett kulcsfontosságú, hogy a tudományos közösség és a politikai döntéshozók együttműködjenek a biztonságos űrhasználat érdekében.

