Gazdaság,  Hírek

Küzdő DNS-tesztelő cég a 23andMe 256 millió dollárért kelhet el

A 23andMe nevű DNS-tesztelő cég bejelentette, hogy megállapodást kötött a Regeneron Pharmaceuticals céggel, amelynek keretében a Regeneron 256 millió dollárért (192 millió fontért) megvásárolja a céget. A hír mindössze két hónappal azután érkezett, hogy a 23andMe csődvédelmet kért az Egyesült Államokban. A cég közölte, hogy a Regeneron vállalta, hogy betartja a magánélet védelmét célzó irányelveit a megállapodás részeként, és hogy a Regeneron már rendelkezik olyan biztonsági intézkedésekkel, amelyek védik a felhasználói adatokat. A múlt hónapban a cég beleegyezett abba, hogy egy ombudsman felügyelje a felhasználói adatok védelmét, válaszul több állam főügyészének aggályaira az Egyesült Államokban. Az ügyészek kifejezték aggodalmukat a potenciális, etikátlan vásárlók által a fogyasztók ellen felhasználható adatok miatt.

A Regeneron a 23andMe szinte összes eszközét megvásárolja, miközben a cég központi irányítása alatt a 23andMe továbbra is működni fog, mint a Regeneron teljes mértékben tulajdonolt leányvállalata. A Regeneron a cég adatainak felhasználásával tervezi támogatni gyógyszerfejlesztését. Mark Jensen, a 23andMe igazgatótanácsának elnöke a megállapodás kapcsán elmondta: „Örömmel tölt el minket, hogy elértük azt a megállapodást, amely maximalizálja a vállalat értékét, és lehetővé teszi a 23andMe küldetésének folytatását, miközben megőrizzük a felhasználói magánélet, választás és beleegyezés védelmét a genetikai adatokkal kapcsolatban.”

A megállapodás az aukció keretében jött létre, amely a cég csődeljárása részeként zajlott. A 23andMe nem kívánt további részleteket közölni, amikor a BBC megkereste őket. Jennifer King, a Stanfordi Emberközpontú Mesterséges Intelligencia Intézet adatvédelmi szakértője elmondta, hogy a Regeneron céljai eltérnek a 23andMe által a fogyasztók felé kommunikáltaktól. King, aki több 23andMe felhasználót is meginterjúvolt a kutatása során, megemlítette, hogy a cég mindig a nonprofit „segítünk az emberiségnek” oldalát hangsúlyozta, ami elhomályosította nyereségorientált küldetését. Hozzátette, hogy a profit-orientált küldetés most valószínűleg világosabb lesz a vásárlók számára, mivel a cég mostantól egy olyan vállalat irányítása alatt áll, amely genetikai kutatásokat végez a gyógyszerfejlesztés érdekében.

A 23andMe-t 2006-ban alapította Anne Wojcicki, aki 2022 márciusáig vezette a céget. Az évek során a cég több híresség, például Oprah Winfrey, Eva Longoria és Snoop Dogg támogatását élvezte. 2021-ben a cég tőzsdére lépett, ami a cég értékét 6 milliárd dollárra emelte, de soha nem tudott profitot termelni. A korábban ünnepelt vállalat gyengülő kereslet miatt küzdött az tesztkészletek iránt, és nem tudta újraértelmezni az üzleti modelljét. Egy előfizetési szolgáltatás nem vált népszerűvé a vásárlók körében, és a hatalmas adathalmozásának gyógyszerfejlesztésre való felhasználására irányuló erőfeszítések is kudarcot vallottak.

2023-ban a cég adatvédelmi incidens áldozatává vált, amikor milliók genetikai adatai kerültek veszélybe. A cég végül megállapodást kötött egy olyan perben, amely azt állította, hogy nem védte meg a közel hétmillió ügyfél adatainak magánéletét. A hackerek hozzáfértek családi fájlokhoz, születési évekhez és földrajzi helyekhez, ügyfelek régi jelszavainak felhasználásával, de a cég azt állítja, hogy az ellopott adatok nem tartalmaztak DNS-rekordokat. Két hónappal a megállapodás után a cég 200 munkahelyet szüntetett meg, ami a munkaerő 40%-át jelenti. Wojcicki megpróbálta a céget magánvállalattá alakítani, de nem volt nyitott a harmadik fél általi felvásárlásra. Amikor a 23andMe márciusban csődvédelmet kért, több állam főügyészei arra figyelmeztették az ügyfeleket, hogy töröljék adataikat a cég adatbázisából. A cég akkor azt nyilatkozta, hogy továbbra is védi az ügyféladatokat a magánélet védelméről szóló irányelvei szerint, és bármely vásárlónak be kell tartania azokat a törvényeket, amelyek az ügyféladatok kezelésére vonatkoznak. Azonban a magánélet védelméről szóló irányelvei között szerepelt olyan kitétel is, amely lehetővé tette személyes adatok hozzáférését, eladását vagy átruházását, ha ez „csőd, egyesülés, felvásárlás, átszervezés vagy eszközök értékesítése” keretében történik. A 23andMe beleegyezett abba, hogy egy bíróság által kinevezett felügyelő felügyelje az ügyfél genetikai adatainak védelmét, miután több állam állította, hogy a cég nem veszi elég komolyan az adatbiztonságot.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0ln0e5g6kgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük