
Egyedi módszert találtak a vad csimpánzok a sérülések kezelésére az erdőben
Uganda területén, a Budongo-erdőben végzett kutatások során tudósok azt figyelték meg, hogy a csimpánzok különféle gyógynövényeket használnak nyílt sebek és egyéb sérülések kezelésére. Az Oxfordi Egyetem kutatói egy helyi csapattal együttműködve dokumentálták a csimpánzok elsősegélynyújtási technikáit, amiket magukon és olykor egymáson is alkalmaztak. Ez a kutatás tovább épít a tavalyi felfedezésre, amely szerint a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak öngyógyítás céljából. A tudósok évtizedekre visszanyúló megfigyeléseket is összegyűjtöttek, hogy katalogizálják a különféle módszereket, ahogyan a csimpánzok használják az „erdő elsősegélyét”.
A kutatás, amely a Frontiers in Ecology and Evolution című tudományos folyóiratban jelent meg, hozzájárul ahhoz a növekvő bizonyítékhalmazhoz, amely azt mutatja, hogy a főemlősök, beleértve a csimpánzokat, orangutánokat és gorillákat, különböző módon használják a természetes gyógymódokat az egészségük megőrzése érdekében. Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmondta, hogy „egy teljes viselkedési repertoár áll rendelkezésre, amelyet a csimpánzok használnak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – hogy kezeljék magukat és fenntartsák a higiéniát”.
A kutatók megfigyeltek egy fiatal nőstény csimpánzt, aki növényi anyagot rágcsált, majd azt a sebre alkalmazta, amely az anyja testén volt. Ezen kívül találtak olyan feljegyzéseket is, amelyekben csimpánzok más állatok sebeit ápolták, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Dr. Freymann különösen izgalmasnak tartotta ezt, mivel ez az empátia jeleit mutatja, amely a vadon élő csimpánzok kapacitását igazolja.
A kutatócsapat a Budongo-erdő területén található terepi állomás naplóiból származó megfigyeléseket is tanulmányozta, amelyek az 1990-es évekre nyúlnak vissza. A helyi terepi személyzet, kutatók és látogatók írták le a megfigyelt érdekes viselkedéseket. Az ilyen feljegyzések között szerepelnek történetek a levelek sebre történő dörzsöléséről és arról, hogy a csimpánzok segítettek egymásnak eltávolítani a csapdákat a végtagjaikról. Néhány meglepően emberi higiéniás szokás is megfigyelhető: az egyik feljegyzés azt írja le, hogy egy csimpánz leveleket használt magának a székelés után.
A kutatócsapat korábban már azonosította azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok kerestek és fogyasztottak, amikor megsérültek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy többségük antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A csimpánzok nem az egyetlen nem emberi főemlősök, akik nyilvánvalóan ismerik a növényalapú gyógymódokat. Egy közelmúltbeli tanulmány azt mutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyaggal gyógyította meg az arcán lévő sebet. A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő főemlősök viselkedésének tanulmányozása – és a csimpánzok által használt növények megértése, amikor betegek vagy sérültek – segíthet új gyógyszerek felfedezésében.
Dr. Freymann a BBC News-nak elmondta: „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, mennyire keveset tudunk mi emberek a természetről.” Hozzátette, hogy ha őt itt, ebben az erdőben étel és orvosság nélkül dobnák le, valószínűleg nem élne sokáig, különösen, ha sérült vagy beteg lenne. „De a csimpánzok itt virágoznak, mert tudják, hogyan férhetnek hozzá ennek a helynek a titkaihoz, és hogyan találhatják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

