Gazdaság,  Hírek

A milliárdos titkos terve: miért akarja megvenni a Royal Mailt?

Április végétől a több mint 500 éves Royal Mail irányítása egy cseh milliárdos, Daniel Kretinsky kezébe kerül, aki nemcsak hogy egy futballklub társtulajdonosa, de jelentős befektetője egy brit szupermarketláncnak is. De vajon miért érdeklik őt ennek a szenvedő intézménynek a sorsa? Kretinsky, aki 49 éves, a Sunday Times Rich List szerint 6 milliárd fontot ér, és híres titokzatos stílusáról, amelyet a „cseh Sphinx” néven is emlegetnek. A Royal Mail az Egyesült Királyság egyik ikonikus intézménye, amelyet VIII. Henrik alapított, és amelynek tevékenysége szorosan összefonódik a brit kultúrával.

A Royal Mail az utóbbi években azonban jelentős problémákkal küzdött. A cég pénzügyi helyzete egyre romlott, a piaci részesedése csökkent, és a szakszervezetekkel is feszültségek alakultak ki, amelyeket több sorozatos sztrájk súlyosbított. A levélküldés üzletága látványosan csökkent, a 2004-es 20 milliárd levélről tavaly már csak 7 milliárdra esett vissza. Ezen kívül a Royal Mail 2024 decemberében 10,5 millió font bírságot kapott az Ofcomtól, amiért nem teljesítette a kézbesítési célokat.

A cég privatizációja 2013-ban történt, és az azóta eltelt időszakban a részvényárfolyamok jelentős ingadozáson mentek keresztül. Kretinsky a Royal Mail anyavállalata, az International Distribution Services (IDS) 27,5%-os részesedését vásárolta meg, és tervei szerint a logisztika területén egy paneurópai konglomerátumot kíván létrehozni, amely három pilléren alapul: energia, kiskereskedelem és logisztika. A Royal Mail-t látja a logisztikai pillér alapkövének, és szándéka, hogy a Deutsche Post DHL, a DPD és az Amazon szintjére emelje.

A cég előtt álló kihívások között szerepel a jogi és szabályozási kötelezettségek teljesítése, mivel a Royal Mailnek törvényileg kötelező levélkézbesítést végeznie minden brit címre hat napon át. Ezzel szemben a magáncégek gyakran a legnyereségesebb üzletágakat célozzák meg. Kretinsky a levélkézbesítés költségeinek csökkentését reméli a szabályozási keretek átalakításával, és már jelezte, hogy tiszteletben tartja a „univerzális szolgáltatási kötelezettséget” ameddig csak él, de szeretné, ha annak feltételeit megváltoztatnák.

Az Ofcom már vizsgálja a szabályozás módosítását, és Kretinsky optimistán nyilatkozott arról, hogy a jövőbeli reformok során „racionális érvek fognak érvényesülni”. Az új szabályozások között szerepelhet a másodosztályú levelek kézbesítési gyakoriságának csökkentése, ami évente akár 300 millió font megtakarítást is jelenthet a Royal Mail számára. A cég a közelmúltban új postafiók-koncepciót is tesztelt, amely lehetővé teszi a kis csomagok egyszerű leadását.

Bár Kretinsky ambiciózus tervekkel érkezik, a Royal Mail előtt álló kihívások nem elhanyagolhatóak. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a cégnek jelentős hosszú távú befektetésekre van szüksége az infrastruktúrába és a technológiába ahhoz, hogy versenyképes maradjon. A Royal Mail piaci részesedése a csomagküldő szegmensben is csökkent, ahogy új versenytársak, mint a DPD és az Amazon, egyre nagyobb részesedést szereznek.

Kretinsky elismerte, hogy a Royal Mail megújítása nem lesz könnyű, de úgy véli, hogy a cég történelmi márkája, a logisztikai tudás és a széles adatbázis a brit címekről egyedülálló lehetőségeket kínál. A cseh milliárdos célja, hogy a Royal Mail a jövőben jobban hasonlítson a sikeres európai szállítmányozó cégekre, mint például a GLS, amely a Royal Mail anyavállalatának része, és tavaly 320 millió font profitot termelt.

A Royal Mail átalakulásának részletei még nem ismertek, de az biztos, hogy a jövőben a szolgáltatások terén jelentős változások várhatóak. A cég vezetése és a szakszervezetek közötti tárgyalások során Kretinsky számos garanciát is adott, amelyek célja a dolgozók jogainak védelme és a munkakörnyezet stabilizálása. Az új tulajdonos érkezése tehát nemcsak a Royal Mail jövőjét, hanem a brit postai szolgáltatások egész rendszerét is átalakíthatja, miközben a hagyományos kézbesítési módok mellett új technológiák és innovációk bevezetésére is sor kerülhet.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn4mm3kx0v2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük