
Izraeli haderő bezárta a ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
Izraeli fegyveres biztonsági erők a közelmúltban három iskola bezárására kényszerítették a palesztin menekültekért felelős ENSZ ügynökség, az UNRWA intézményeit Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált. A bezárásra a csütörtöki órák kezdetét követően került sor, amikor a Shuafat menekülttáborban található iskolákból több száz palesztin diákot küldtek haza. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa kijelentette, hogy az izraeli hatóságok megtagadják a gyermekektől az alapvető tanulási jogot, és nyíltan figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot.
A közelmúltban bevezetett izraeli korlátozások értelmében az UNRWA működését is megnehezítették, mivel Izrael azt állítja, hogy az ügynökség beszivárgott a Hamasz soraiba. Az UNRWA azonban határozottan tagadja ezt a vádaskodást, és hangsúlyozza pártatlanságát. A helyszíni felvételek tanúsága szerint a diákok, különösen a lányok, akik az iskolába öltözve várakoztak, egymást ölelve búcsúztak el, miután az izraeli erők megjelentek az iskola előtt. Az iskola falára kifüggesztett bezárási parancs egyértelműen fogalmazott: „Tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok vagy bármilyen alkalmazott foglalkoztatása, és tilos a diákok befogadása vagy belépésük engedélyezése az intézménybe.”
Az UNRWA tájékoztatása szerint több mint 550, 6 és 15 év közötti tanuló tartózkodott az intézményben, és az ügynökség egyik munkatársa is őrizetbe került, amit a nyugat-jordániai területen dolgozó igazgató „traumatikus élménynek” nevezett a fiatal gyermekek számára, akik azonnali veszélyben vannak az oktatáshoz való hozzáférésük elvesztése miatt. Az ügynökség emellett arra is figyelmeztetett, hogy az izraeli rendőrség további három iskolánál is megjelent Jeruzsálem keleti részén, ami szintén arra kényszerítette az intézményeket, hogy küldjék haza tanulóikat.
Lazzarini a közösségi médiában fejezte ki felháborodását: „Az iskolák megrohamozása és bezárásukra kényszerítése nyíltan figyelmen kívül hagyja a nemzetközi jogot. Ezek az iskolák az ENSZ sérthetetlen helyszínei.” Hozzátette, hogy a bezárási parancsok érvényesítése által az izraeli hatóságok megtagadják a palesztin gyermekektől az alapvető tanulási jogot, és hangsúlyozta, hogy az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megőrizzék egy egész generáció oktatását.
A Palesztin Hatóság, amely a nyugat-jordániai területek egy részét irányítja, szintén elítélte ezt a lépést, mondván, hogy az sérti a gyermekek oktatáshoz való jogát. A brit konzulátus Jeruzsálemben hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolák bezárására vonatkozó parancsokat, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt.
Az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének megbízása alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében biztosítania kell az összes olyan intézmény megfelelő működését, amely a gyermekek oktatására irányul. Tavaly az izraeli parlament olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli tisztviselők és az UNRWA közötti kapcsolatokat, valamint az ügynökség tevékenységét izraeli területeken.
Jeruzsálem keleti része, valamint a nyugat-jordániai területek 1967-ben, a Közel-Keleti háború során kerültek izraeli irányítás alá. Izrael 1980-ban gyakorlatilag annektálta Jeruzsálem keleti felét, amit a nemzetközi közösség többsége nem ismer el, és a várost az izraeli fővárosának tekinti. Ezzel szemben a palesztinok Jeruzsálem keleti részét a jövőbeli államuk fővárosának tartják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, a 390 000 palesztinnal együtt. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja az ott és más nyugat-jordániai területeken épített telepeket, amit az Igazságügyi Nemzetközi Bíróság tavalyi tanácsadó véleménye is megerősített, bár Izrael vitatja ezt az állítást.
