Gazdaság,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a nyilvánosságból, most már a föld alatt folytatja harcát

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra felkészülnek, hogy utcára vonuljanak, és a már jól ismert narancssárga mellényüket is előkeresték, valamint a hangosbeszélőiket is feltöltötték. Ez a rutin nem ismeretlen számukra, hiszen az utóbbi három év során számtalan alkalommal demonstráltak különböző formákban, például leveseket dobálva, kukoricakeményítő festéket fújva és utakat elzárva. Ezek az akciók sokszor komoly indulatokat váltottak ki, és a csoport a brit közvélemény legkevésbé népszerű kampánycsoportjává vált. Most, szombatra, számos aktivista várható London központjában, de a mostani megmozdulás teljesen eltér a korábbiaktól. Először is, a gyűlésük nem titkos, másodszor pedig valószínűleg elkerülik a korábbiakhoz hasonló tömeges zűrzavart. Valójában ez lesz a JSO utolsó demonstrációja, mivel a csoport bejelentette, hogy „felszabadítja a hi-vizt”, és megszünteti polgári engedetlenségi kampányát.

A csoport hivatalos álláspontja szerint a harcukat megnyerték, hiszen követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politikává vált. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy a zavargásokra bevezetett új jogi hatalom miatt szinte lehetetlenné vált, hogy olyan csoportok, mint ők, működjenek. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója, a szombati gyűlést „örömteli ünneplésnek” nevezte. „Hihetetlen dolgokat értünk el együtt, sokat bíztunk egymásra” – mondta. Az ünneplők között nemcsak a JSO aktivistái lesznek, hanem azok is, akiknek az életét megnehezítették a csoport akciói, például a közlekedésben érintett autósok, a művészetkedvelők, akiket felháborítottak a festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházkedvelők, akiket szintén megzavartak a demonstrációk.

A rendőrség számára is örömteli lehet a JSO tevékenységének vége, hiszen a csoport demonstrációinak kezelése több ezer órányi rendőri munkát igényelt, és milliókat emésztett fel. A Met Police 2023-ban azt közölte, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek. Azonban a JSO vége fontos kérdéseket is felvet, például, hogy valóban vége van-e a zavaró klímaaktivizmusnak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport földalatti működése új, még zavaróbb akciókat eredményezhet. A klímaváltozás iránti széleskörű közérdeklődés ellenére sokan ellenségesen viszonyultak a JSO-hoz. Hogyan kerülheti el a klímaváltozással foglalkozó mozgalom, hogy ez megismétlődjön?

A JSO modellje kis csoportokból állt, akik elkötelezett aktivisták, és célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. Az akcióiknak azonban szigorú belső szabályai voltak; az aktívistáknak nem erőszakosnak kellett lenniük, és felelősséggel tartoztak cselekedeteikért – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. A rendőrség, amelyet a közvélemény dühöngése és a kedvezőtlen médiakép mozgósított, több hatalmat követelt az „öko-őrültek”, ahogy a Sun napilap elnevezte őket, és más tüntetők megfékezésére. Politikai döntéshozók is figyeltek a felhívásra, és 2022-ben a rendőrségi törvények jelentős változásokon mentek keresztül.

Az új jogszabályok a közrend megzavarása szándékos vagy gondatlan okozását bűncselekménnyé nyilvánították, és a rendőrség hatásköre jelentősen bővült. A törvények bevezetése óta a bíróságok is egyre inkább megakadályozták, hogy a tüntetők jogszerű okokra hivatkozzanak cselekedeteik során. A jogi keretek szigorúbbá válása miatt sok klímaaktivista úgy döntött, hogy feladják a felelősségvállalás iránti elkötelezettségüket, és a jövőben nem várják meg a letartóztatásukat.

Egy új csoport, a Shut the System (STS) már tavaly óta számos bűncselekményt követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodáiban. Az új megközelítés célja, hogy a jogi keretek között, de radikálisabb módszerekkel hívják fel a figyelmet a klímaváltozásra. Míg a JSO a közvetlen zavarásra összpontosított, addig az STS a jogi határok feszegetésével próbálja elérni céljait. Az elmúlt évek során a klímaváltozással foglalkozó aktivisták különféle módszerekkel próbálnak akciókat szervezni, és a jövőben várhatóan új formák születnek.

Az elmúlt évek tapasztalatai arra ösztönözhetik a klímaváltozással foglalkozó csoportokat, hogy alternatív megközelítéseket keressenek, amelyek elkerülik a korábbi módszerek hibáit, miközben megőrzik a céljaik iránti elkötelezettségüket. A klímaváltozás elleni harc nem áll meg, és bár a JSO tevékenységei véget érnek, a mozgalom folytatni fogja a harcot, új módszerek és stratégiák keresésével. Mindezek tükrében a jövőbeli klímaaktivizmus alakulása izgalmas és egyben aggasztó kérdéseket vet fel, amelyeket figyelemmel kell kísérnünk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük