A halál fájdalmát követően egy új kezdet öröme ragyogta be a májusi napot, amikor a Szent Péter tér környékén felzendült a tömeg zaja. A napsütéses délutánon a környező utcákban élők összenéztek, majd a telefonjaikra pillantva futni kezdtek a Vatikán felé. „Fehér füst, fehér füst!” kiáltották egymásnak izgatottan, miközben a szűk kis utcákon keresztül próbálták megközelíteni a Szent Péter teret. Amikor végre megérkeztek, még mindig fehér köd lebegett az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárva volt, hogy megválassza az új katolikus egyházfőt. A napfény átszűrődött a szent apostolok szobrain, a harangok pedig örömteljesen zúgtak a téren, miközben fiatalok és idősek egyaránt zsongtak a tömegben. Néhány apáca kezet fogott, elkerülve a riportereket és a kamerákat.
Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter bazilika erkélyéről, és sokak számára a pápa emléke még mindig ott lebegett a tér felett. Az emberek többsége, akikkel beszélgettek, megemlítette Ferencet, és azt, hogy az új pápának a nyomdokain kell járnia. „Ma érkeztünk Amerikából,” mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Áldásnak érzem ezt. Ide jöttünk ezért, és itt van.” „Istenien időzített!” viccelődött. Két stílusos, húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem sírni fognak”. „Ez egy történelmi pillanat, ez őrület,” mondta az egyikük, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző”. Ezt a gondolatot sokan megosztották az utolsó percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápát. „Nekünk nem számít, honnan jön, amíg Ferenc nyomdokain halad és egységet teremt számunkra, katolikusok számára,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelte a tér eleje felé.
Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést teszi a téren, megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér tele volt emberekkel. A tömeg elhallgatott, amikor Robert Francis Prevost nevét kihirdették. Azok, akik ismerik, már korán megsejthették, hogy a Chicagóban született 69 éves bíboros, aki évekig misszionáriusként dolgozott Peruban, potenciális pápaként szerepelhet. Azonban sokan a téren kezdetben zavarodottan néztek egymásra, mivel a telefonok térerő hiánya miatt nem tudták gyorsan megkeresni az új pápát a neten. Így a legtöbben az erkélyről való bemutatkozásának módja alapján alkották meg az első benyomásukat Leo XIV-ről.
Eleinte láthatóan meghatódva, fehér és piros miseruhában, magabiztos, de enyhén akcentussal beszélő olasz nyelven olvasta fel a beszédét, ami jóval hosszabb volt, mint Ferenc 2013-as beiktatása során tett megjegyzései. „Szeretném, ha ez a béke üdvözlet elérné minden szívet és családot… és az embereket világszerte. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a tér egyre nagyobb csendben figyelt. Más pillanatokban a beszédét gyakori meleg taps kísérte, különösen amikor a „békét” említette, amit kilenc alkalommal tett, valamint a későbbi Ferenc pápát. Az a rész, amelyet spanyolul mondott el, emlékezve perui idejére, különösen nagy tapsot váltott ki a dél-amerikaiak körében, akik a téren szétszóródva álltak. Az egység szükségességét is hangsúlyozta, a végén pedig arra kérte az embereket, hogy csatlakozzanak imádságra. Amikor elkezdte mondani az „Ave Maria”-t, egy mély zúgás kelt életre, ahogy a tér követni kezdte, néhányan pedig saját nyelvükön imádkoztak.
A tömeg lassan kezdett kiürülni a térről. Ahogy az emberek elhaladtak mellettük, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, boldogan mosolyogva. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom itt, és számomra 100%-ban szürreális,” tette hozzá Juan, aki Ecuadorból jött, és sosem volt még a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit remél Leo XIV-től, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.” Gemma, aki Róma lakója, elmondta, hogy még sosem hallotta Robert Prevost nevét, amíg ma reggel az Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt olyan meleg,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felháborodott volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa még csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?”
A tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek pedig megteltek zarándokokkal, pappal és turistákkal. Párban álló emberek készítették el az utolsó szelfijeiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amely most már fel lett oldva, Robert Prevost egy pillanatra magánimát mondott. Ezután először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV-ként, a 267. pápaként. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa bejelentésére, míg a Salford-i római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A hagyományoknak megfelelően az új pápa kérésére nevet kell változtatnia, és Leo XIV testvére, Louis azt mondta, hogy semmi sem lesz már ugyanolyan, mint a kinevezése után. Robert Prevost sok perui számára büszkeséget jelent, hiszen képviseli az országukat.